انواع فتوسل آسانسور

انواع فتوسل آسانسور

انواع فتوسل آسانسور

فتوسل آسانسور یکی از اجزای سیستم ایمنی آسانسور است که باتوجه به اهمیت تامین ایمنی مسافران استفاده از آن پیشنهاد می شود.فتوسل آسانسور روی درب ورودی آسانسور نصب می شود و تشخیص موانع را در ورودی آسانسور به عهده دارد.

وظیفه فتوسل آسانسور چیست؟

فتوسل یا چشمی آسانسور وظیفه تشخیص موانع را به عهده دارد.با شناسایی اجسام و حتی مسافران،از آسیب رسیدن به آنها و بسته شدن درب آسانسور جلوگیری می کند.کارکرد فتوسل آسانسور به این صورت است که یک یا چند فرستنده در یک سمت ورودی کابین،و یک یا چند گیرنده در سمت دیگر ورودی قرار دارد.در صورت قرار گرفتن مانع بین فرستنده و گیرنده،ارتباط بین این دو قطع شده و مانع تشخیص داده می شود.بدین ترتیب فرمان بسته شده درب آسانسور صادر نمی شود.

آیا استفاده از فتوسل در آسانسور ضروری است؟

استفاده از فتوسل در آسانسور ضرورتی ندارد و بدون آن نیز آسانسور عملکرد مطلوبی خواهد داشت.اما برای حفظ ایمنی مسافران،پیشنهاد می شود تا از فتوسل استفاده شود.در صورت نصب،اگر این قطعه به درستی کار نکند،موجب اختلالاتی در حرکت آسانسور می شود.برای مثال ممکن است درب آسانسور بسته نشود و یا در تشخیص مانع دچار اشتباه شود.

انواع فتوسل آسانسور

با توجه به نوع و کارکرد آسانسور،فتوسل در مدل های مختلفی تولید می شود. شرکت توانا سیستم البرز مفتخر است که انواع فتوسل برای کارکرد های مختلف را تولید و عرضه می کند،که شامل فتوسل های نقطه ای تک کانال ، دو کانال و فتوسل پرده ای است.

فتوسل نقطه ای

فتوسل نقطه ای ناسیس که در سه مدل فتوسل تک کانال،فتوسل دو کانال و فتوسل اکو تولید می شود، در دوطرف ورودی کابین و در فاصله ۳۰ تا ۷۰ سانتی متری از کف کابین آسانسور نصب می شود. این فاصله از کف برای تشخیص اجسام و افراد مناسب است.همانطور که از اسم این مدل مشخص است به صورت نقطه ای است.لذا باید سنسور ها روبروی هم قرار بگیرند تا عملکرد درستی داشته باشند.

فتوسل پرده ای

فتوسل پرده ای از لحاظ عملکرد شباهت زیادی به فتوسل نقطه ای دارد. تنها تفاوت آنها در محدوده تحت پوشش است.فتوسل پرده ای قادر به پوشش تمام سطح درب آسانسور است و از این رو ایمنی بالاتری را برای مسافران فراهم می کند.فتوسل پرده ای ناسیس مهندسی معکوس شده فتوسل پرده ای وکو است.دقت آن بسیار بالا بوده و حتی در صورتی که مقداری خطا در نصب وجود داشته باشد(به صورت کامل روبه روی هم قرار نگیرند)اختلالی در عملکرد نخواهد داشت.

تفاوت فتوسل پرده ای و فتوسل نقطه ای

از نظر کاربردی تفاوتی بین فتوسل نقطه ای و پرده ای وجود ندارد. تنها تفاوت در فضای تحت پوشش آنهاست.منطقه تحت پوشش فتوسل پرده ای بسیار بیشتر از فتوسل نقطه ای است که از این رو امنیت بیشتری نیز دارد.از سوی دیگر قیمت فتوسل پرده ای به مراتب بیشتر از فتوسل نقطه ای است. دلیل قیمت بالاتر آن،تعداد بیشتر چشمی ها و منطقه تحت پوشش بیشتر است.درصورتی که می خواهید بیشتر با فتوسل پرده ای ناسیس و فتوسل تک کانال و دو کانال ناسیس آشنا شوید می توانید به صفحه محصولات مراجعه کنید.

خرابی فتوسل

خرابی چشمی آسانسور هم می تواند ایمنی مسافران را به خطر بی اندازد،و هم باعث مشکلاتی برای آسانسور شود.جهت جلوگیری از خرابی قطعه،بهتر است هر چند وقت یک بار،توسط سرویسکار مورد بررسی و تست قرار بگیرد تا در صورت ایراد و خرابی،سریعتر تعویض شود.اگر در حرکت آسانسور تغییری حس کردید،این موضوع بی مورد نیست و بهتر است آسانسور،توسط یک تعمیرکار مورد بررسی قرار بگیرد.